Foccacia ziołowa z wolnowaru
I znowu na tapecie wolnowar... dawno w nim nic nie było, to niedopuszczalne. Jakiś czas temu na spotkanie ze znajomymi zrobiłam focaccię właśnie z wolnowaru, którą zobaczyłam u Cztery fajery. Eksperyment był to nader udany. Focaccia wyszła fajna, delikatna, pachnąca ziołami, wręcz idealna. Jeśli lubicie takie włoskie wytrawne ciasta to zapraszam na spróbowanie.
Foccacia ziołowa z wolnowaru
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1 szklanka letniej wody
- 1 opakowanie (7 g) drożdży instant
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka cukru
- 2 łyżki stołowe (30 ml) oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego
- 1/2 łyżeczki suszonego rozmarynu
- duża szczypta tymianku
- 1 cebula
- 1/2 łyżeczki gruboziarnistej soli
- 1 łyżka stołowa oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego
- pieprz do smaku
Mąkę wymieszać z drożdżami, dodać cukier, sól i wodę, wyrobić elastyczne, miękkie ciasto. Pod koniec wyrabiania dodać 2 łyżki stołowe oliwy/oleju.
Z ciasta uformować kulę, przełożyć do dużej miski, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 1 do 1,5 godziny (ciasto powinno podwoić swoją objętość).
Papier do pieczenia posmarować oliwą i wyłożyć nim misę wolnowaru. Cebulę posiekać i wymieszać z ziołami i oliwą. Odstawić na około 30-40 minut.
Wyrośnięte ciasto przełożyć na stolnicę posypaną mąką i zagniatać przez kilka minut. Uformować kulę lub kształt zbliżony naczynia wolnowaru i ułożyć na papierze w misie. Przykryć pokrywką i pozostawić na około 40 minut do wyrośnięcia.
Cebule z ziołami ułożyć na powierzchni ciasta lekko ją w nie wgniatając. Na koniec posypać gruboziarnistą solą lub płatkami soli morskiej.
Misę wolnowaru przykryć papierowym ręcznikiem, aby wchłonął nadmiar wilgoci, nałożyć pokrywkę i włączyć wolnowar. Opcja High czas 2 h.
Jeśli chcecie, aby górna część posypana ziołami także się przyrumieniła to po około 1,5 godziny wyjąć focaccię i odwrócić ją wierzchnią warstwą do dołu.
Zestaw ziół można dowolnie modyfikować.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz