Kiszona botwinka
W tym roku zdecydowanie bardziej eksperymentuje z kiszeniem warzyw niż dotychczas. Pierwszy raz zrobiłam kiszone rzodkiewki i już od 2 miesięcy non stop gdy jednak słoik się kończy kiszę następny, tak nam zasmakowały. Dlatego poszłam krok dalej i zakisiłam botwinkę, widząc jak wiele osób to robi i chwali jej smak oraz dobroczynne wartości. Botwinka wyszła bardzo smaczna, chociaż zdecydowanie bardziej smakowały nam buraczki niż kiszone liście z łodygami. Są zbyt miękkie jak dla mnie, dlatego poszły na chłodnik. Część soku została wypita, reszta trafiła też do chłodnika, który był inny, ale pyszny. Polecam zamknąć lato w słoiku.
Kiszona botwinka
- 1 pęczek botwiny (lub 2)
- kawałek korzenia chrzanu
- 2 ziarna pieprzu czarnego
- 2 liście laurowe
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 2 ząbki czosnku
- koper
- 1 łyżeczka soli na 1 litr wody
- szczypta cukru
Botwinkę dokładnie umyć, oczyścić z piasku. Odciąć liście od buraczków. Młode buraczki dokładnie oczyścić i można zostawić w skórce, większe obrać i pokroić na ćwiartki lub w plastry. Zdrowe i jędrne liście odciąć od łodyg i zostawić w całości, łodygi pokroić na mniejsze kawałki.
Chrzan obrać, pokroić na kawałki. Czosnek obrać i przekroić na pół. W czystym, wyparzonym słoiku ułożyć botwinkę, pomiędzy wkładając koper, kawałki chrzanu i czosnek. Dodać przyprawy. Wodę zagotować, dodać sól i szczyptę cukru, wymieszać aż się wszystko rozpuści. Słoik zalać solanką tak by warzywa były całe nią zakryte. Zamknąć słoik, przykryć ściereczką i odstawić na blat.
Czas kiszenia botwinki trwa około tygodnia. Po tym czasie można wyjąć i jeść a sok wypić lub przygotować chłodnik na takiej kiszonej botwince. Samo zdrowie.
Czas kiszenia botwinki trwa około tygodnia. Po tym czasie można wyjąć i jeść a sok wypić lub przygotować chłodnik na takiej kiszonej botwince. Samo zdrowie.
Takie kiszonki to świetna sprawa. Sama kiszę buraczki, paprykę i kalafiora.
OdpowiedzUsuńJa też teraz coraz więcej kiszonek robię i przekonuje się że takie warzywa są pyszne.
UsuńDoskonały przepis. Tego szukałem.
OdpowiedzUsuńNigdy nie słyszałam o tym. Bardzo bym chciała spróbować
OdpowiedzUsuńKiszenie botwinki to nie tylko tradycyjna metoda przechowywania tej pysznej i zdrowej warzywnej delikatesy, ale także wyjątkowy sposób na nadanie jej niepowtarzalnego smaku i aromatu. Kultywowanie tradycji kiszenia botwinki wprowadza nas w świat autentycznego smaku i korzyści zdrowotnych.
OdpowiedzUsuńBotwinka, znana również jako burak ćwikłowy, jest bogatym źródłem składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały, błonnik i przeciwutleniacze. Kiszenie botwinki podnosi jej walory smakowe i korzystnie wpływa na nasze zdrowie.