Twarogowe pączusie bezglutenowe
Z racji problemów zdrowotnych córka musi być na diecie bez cukru, bez glutenu, bez laktozy.. Ale jak tu przeżyć tłusty czwartek bez pączka, który ma wszystkie niedozwolone rzeczy? Dlatego długo szukała w necie przepisu, który mogłaby wykorzystać i sprawić sobie małą przyjemność w tym dniu, czyli zjeść chociaż jednego pączka bez wyrzutów sumienia. I znalazła tutaj na stronie małe pączusie na serku homogenizowanym. Zrobiła, wyszły idealne. Nie dość że są bardzo proste, to jeszcze bardzo szybkie w przygotowaniu. Całość podwójna porcja to czas 30 minut. Polecam.
Twarogowe pączusie bezglutenowe
- 150 g serka homogenizowanego (u mnie waniliowy bez laktozy smakowy)
- 1 jajko
- 10 g ksylitolu lub 20 g cukru
- 40 g mąki owsianej bez glutenu
- 50 g mąki ryżowej
- 30-40 g skrobi ziemniaczanej
- 1 łyżeczka spirytusu
- 5 g łusek babki jajowatej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia (bez glutenowego)
- opcjonalnie cukier puder (u mnie z ksylitolu)
Taka uwaga: Jeśli macie zwykły serek naturalny to warto dać trochę więcej ksylitolu np 20g lub cukru 30 g, natomiast jeśli to serek smakowy już dosłodzony i jeszcze będziecie obtaczać w cukrze pudrze to nie zwiększałabym ilości ksylitolu/cukru.
Wszystkie składniki umieścić w misce i dokładnie wymieszać. Następnie ciasto odstawić na około 10 minut. W międzyczasie zacząć nagrzewać olej na średniej mocy przez 10-15 minut.
Przed uformowaniem kulek z ciasta należy naoliwić dokładnie ręce. Naoliwioną łyżeczką nabrać porcje ciasta, przełożyć na dłoń i takimi “tłustymi” rękami uformować kulkę wielkości orzecha włoskiego. Każdą kulkę odłożyć na talerz, który również ma być posmarowany olejem. Następnie pączki wkładać do nagrzanego oleju i smażyć na brązowy kolor. Wyjąć, odsączyć. Poczekać aż ostygną i posypać cukrem pudrem. U nas cukier puder powstał po zmieleniu ksylitolu.
Brawo! Wyglądają rewelacyjnie, jak normalne pączki:-)
OdpowiedzUsuńI tak smakują, niczym się nie różnią a to najważniejsze.
UsuńWspaniałe. Zjadłabym z rozkoszą. Pozdrowienia dla Córki.
OdpowiedzUsuńDziękuję, przekaże.
Usuńw dzisiejszych czasach przyda mi się ta porcja wiedzy.
OdpowiedzUsuńSą przepyszne ;), ja dałam jako zamiennik cukru erytrytol też jest są smaczne. Szybko się je robi i smaży. Niczym się nie różnią w smaku od pączków na mące pszennej, a samo dobro.
OdpowiedzUsuń