Warsztaty z olejem rzepakowym
Wiecie, że uwielbiam jeździć na wszelkie warsztaty, spotkania kulinarne, na które mnie zaproszą. Uwielbiam tam poznawać nowe osoby, spotykać dawno niewidziane, próbować nowe smaki, przepisy i obserwować jak gotują nasi najlepsi kucharze, mistrzowie w swojej dziedzinie i oczywiście przy okazji się czegoś nowego nauczyć. I tak było też wczoraj.
Miałam przyjemność uczestniczyć w warsztatach na zaproszenie Olej rzepakowy - skarbem Europy z ambasadorami kampanii, czyli Moniką Mrozowską i Andrzejem Polanem.
Poza tym dzięki wysokiej temperaturze dymienia jest idealny do smażenia potraw. Ma neutralny zapach oraz smak, więc nie dominuje nad innymi składnikami. Świetnie sprawdza się w wypiekach, idealny jako podstawa sosów sałatkowych, majonezu czy tłuszcz do konfitowania. I co najważniejsze jest ogólnodostępny, w szerokiej gamie od tradycyjnych po tłoczone na zimno i smakowe.
Sałatka Cezar z wędzonym pstrągiem, pieczoną papryką i majonezem ziemniaczanym
- 300 g mięsa z pstrąga wędzonego
- 2 szt. małej sałaty rzymskie
- 4 szt. czerwonej papryki
- chleb żytni
majonez ziemniaczany:
- 250 ml oleju
- 2 ugotowane ziemniaki
- 2 żółtka
- 2 łyżeczki musztardy rosyjskiej
- ocet jabłkowy
- sól
- pieprz
Ziemniaki ugotować i przecisnąć przez praskę. Żółtka, musztardę i ocet jabłkowy umieścić w wysokim naczyniu, doprawić pieprzem i solą. Zblendować. W trakcie miksowania wlewać małym strumieniem olej rzepakowy, im więcej go będzie tym majonez będzie gęstszy. Kiedy już gęstość majonezu będzie zadowalająca dodawać zgniecione ziemniaczane. Zmiksować.
Papryki ułożyć na blasze z piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia. Włożyć do piekarnika na 200 st. i upiec. Następnie obrać ze skóry, pokroić na paski.
Chleb pokroić na małe grzanki i usmażyć na chrupiąco.
Pstrąga można podzielić na mniejsze kawałki, wymieszać z posiekanym koperkiem. Będzie ciekawszy w smaku.
Na liście sałaty wyłożyć porcję majonezu, kawałki pstrąga i paski papryki. Posypać grzankami.
Podpłomyki z żeberkami konfitowanymi, sałatką z kapusty i dyni na puree jabłkowym z dodatkiem zielonego oleju koperkowo-szpinakowego
żeberka konfitowane:
- 1kg żeberek wieprzowych
- 1l oleju rzepakowego
- kminek
- ziele angielskie
- kolendra
- cząber
- liście laurowe
- sól
- pieprz czarny
Przyprawy rozdrobnić w moździerzu. Żeberka obtoczyć w przyprawach i odstawić na co najmniej godzinę.
Do dużego garnka włożyć żeberka, wlać olej, tyle aby przykrył mięso, doprowadzić do wrzenia i gotować na średnim ogniu przez ok. 1,5 h. Metoda gotowania w oleju to konfitowane. Mięso po ugotowaniu wystudzić, pokroić na mniejsze kawałki i chwilę zapiekać w piekarniku, aby się przyrumieniło.
zielony olej koperkowy
- 250 ml oleju
- 2 pęczki koperku
- 1 opakowanie szpinaku baby
Olej podgrzać do 50 st., dodać poszatkowany koperek, szpinak, wszystko zblendować, a następnie ponownie podgrzać. Gotowy olej przecedzić przez sitko wyłożone ściereczką/gazą/filtrem do kawy. Powstał olej o intensywnym zielonym kolorze.
surówka z kapusty i dyni
- 500 g kiszonej kapusty
- kilka ogórków kiszonych
- musztarda francuska
- pokrojona w paseczki dynia (np o smaku melona)
- olej rzepakowy
- só
- pieprz
- czarnuszka
- szczypiorek
Kapustę połączyć z pokrojonymi ogórkami, pokrojoną w cienkie paseczki dynią, dodać musztardę, przyprawy i całość wymieszać. Dodatkowo można dodać też posiekany koperek.
puree z jabłek
- 6 szt.jabłek antonówek
- miód
Jabłka pokroić na ćwiartki, obrać z gniazd nasiennych (nie obierać), ułożyć na blasze z piekarnika wyłożonej papierem i polać miodem. Wstawić do piekarnika na 180-200 st i upiec. Upieczone zmiksować na puree.
ciasto na podpłomyki:
- 1kg mąki
- 300 ml mleka
- 200 ml oleju rzepakowego
- 100 ml wody
- 80 g drożdży
- 2 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka cukru
- siemię lniane
- szczypiorek
Ze składników na podpłomyki wyrobić ciasto, pozwolić mu rosnąć w cieple. Następnie podzielić na porcje, uformować kilka kul i ponownie odstawić by podrosły. Następnie na blacie posmarowanym olejem uformować placki. Patelnię rozgrzać. Podpłomyki upiec na gorącej, suchej patelni. Na każdy podpłomyk nałożyć porcje puree jabłkowego, surówkę z kapusty, na wierzch zrumienione, chrupiące żeberka. Całość skropić zielonym olejem koperkowym.
Ale super te warsztaty- zawzse marzyłam, aby w takich kulinarnych warsztatch wziąć ydział - i zdecydowanie po Twojej relacji widzę,że warto. Sporo pyszności tam wyczarowaliście
OdpowiedzUsuńbtw dziękuję za świetny przepis na racuch na blogu :)
pozdrawiam