Chałka z kruszonką
Czy chcecie być bohaterami we własnej kuchni? Jeśli tak to przygotujcie własnoręcznie zrobioną chałkę z kruszonką. Lekka, puszysta, maślana chałka na śniadanie lub słodki podwieczorek, z masłem lub dżemem a nawet solo smakuje wyśmienicie. Mogłabym jeść ją codziennie. Ta chałka jest prosta w przygotowaniu, szybka, pięknie wyrasta i pozostaje długo świeża, choć najpyszniejsza jest wkrótce po upieczeniu i jedzona jeszcze lekko ciepła. Poza tym nie ma się co łudzić, znika w okamgnieniu. Przepis z aplikacji Cookido.
Chałka z kruszonką
ciasto
- 500 g mąki pszennej
- 50 g cukru
- 40 g drożdży świeżych lub 7 g suchych
- 150 ml letniego mleka
- 100 g masła
- 1 jajko
- 2 żółtka
- 1 cukier waniliowy
- 1 łyżeczka soli
- 30 g mąki pszennej lub krupczatki
- 20 g cukru
- 20 g masła
Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową. W misie drożdże rozetrzeć z łyżeczką cukru, połową mleka i odstawić do wyrośnięcia na jakieś 15 minut. Masło roztopić i odstawić do ostygnięcia. Do rozczynu drożdży dodać ostudzone masło, pozostałe ciepłe mleko, jajko, żółtka, cukier, cukier waniliowy i sól. Wymieszać żeby się jajka roztrzepały i połączyły z pozostałymi składnikami. Dodać mąkę i wyrobić elastyczne ciasto rękami lub mikserem z hakiem tak długo aż zacznie odstawać od ręki. Miskę z ciastem przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na min godzinę. Jeśli używamy drożdży suchy to ciasto może potrzebować więcej czasu do wyrośnięcia.
Gdy ciasto podwoi swoja objętość, przełożyć na blat lekko oprószony mąką, podzielić na dwie równe części. Następnie jedną część podzielić na 3 równe porcje, z których uformować wałki (cieńsze lub grubsze w zależności czy chcemy chałkę długą, wąską czy krótką a bardziej szeroką) i zapleść w warkocz. Przełożyć na blachę do pieczenia wyłożoną papierem do pieczenia. Z drugą porcją ciasta zrobić to samo. Z trzech wałeczków zapleść warkocz, ułożyć obok pierwszej. Przykryć i odstawić do ponownego wyrośnięcia na min. 15 minut.
W międzyczasie przygotować kruszonkę. Wszystkie składniki zagnieść tak by powstały okruszki.
Przed pieczeniem posmarować chałki białkiem, które zostało po oddzieleniu żółtka i posypać kruszonką. Wstawić do nagrzanego do 180 C piekarnika (grzałka góra-dół) i piec przez około 30 minut. Wyjąć i odstawić na kratkę do ostygnięcia.
Żadne inne pieczywo nie może się równać z chałką a jak jest jeszcze kruszonka to szczęście nabiera koloru i zapachu ciasta drożdżowego. Wspaniały przepis, ślinka leci na sam widok. Muszę koniecznie zrobić 😁
OdpowiedzUsuńChałka to dla mnie smak leniwego przedpołudnia ;) Z domowym dżemem i zimnym masłem jest rajem dla podniebienia.
OdpowiedzUsuńAż się zachciało takiej na śniadanie. Pamiętam jak mama robiła
OdpowiedzUsuńChałki nigdy nie piekłam, ale inne ciasta drożdżowe to już tak ;) mój tato jest specjalistą w chałkach i całe dzieciństwo ją jadłam. Uwielbiam z kakałkiem lub herbatką :)
OdpowiedzUsuńChałka to symbol szczęśliwego domu i podwieczorku u babci. Dlatego piekę chałkę dość często.
OdpowiedzUsuńChałka kojarzy mi się z dzieciństwem,moja babcia która robiła ja zawsze specjalnie dla mnie. Później zajadalam ja szczęśliwa posmarowaną masłem z odrobiną miodu lub domowych powideł. Boże jakie wspomnienia ❤️Daj trochę 🧡🧡🧡
OdpowiedzUsuńZawsze kupowałam, ale wreszcie się odważyłam, po Twoim przepisie, wyszła genialnie, dzięki:)
OdpowiedzUsuń